5. 3. 2015

Dovolím si reagovat na článek pana Miloše Mikolandy s názvem „Ochrana přírody nebo ekoterorismus“ z minulého čísla PN. Podle autora článku jsem nedoložil tvrzení, že projekt čerpací stanice u OD Tesco prokazatelně zhorší životní prostředí. Budu tedy citovat z dokumentace EIA, části zabývající se vlivy na ovzduší: příspěvek k emisní zátěži NO2 0,021 μg.m-3, PM10 0,41 μg.m-3, PM2,5 0,12 μg.m-3, CO 119 μg.m-3, benzenu 0,42 μg.m-3, benzo(a)pyrenu 0,009 ng.m-3. Projekt tedy kvalitu ovzduší nezlepší, ani k ní není neutrální, ale zhorší ji. Ale vzhledem ke stávajícímu stavu je zhoršení zanedbatelné, proto je úřady povolí. Nevím v Přední Lhotě o nikom, kdo by chtěl stavbu bezdůvodně blokovat, zároveň ale využijeme všechny legální možnosti, jak ovlivnit průběh výstavby i výslednou podobu stavby. Z oken svých rodinných domů se na ni totiž budeme dívat my, nikoli pan zastupitel.

Zatímco vliv projektu na životní prostředí je zanedbatelný a nemá smysl jej sáhodlouze řešit, jeho vliv na poděbradskou komunální politiku je významný. K tomuto vlivu se ale pan bývalý místostarosta nevyjadřuje. Posuďte sami, zda je správné, aby politik formuloval postoj svého města k nějaké stavbě a byl placen občany za hájení veřejného zájmu, ale zároveň byl placen investorem projektu.

Musím připomenout, že stavbu benzínky odmítnul v loňském roce nejen Místní výbor Přední Lhoty, jehož jsem členem, ale také Místní výbor Kluku, na jehož katastru má benzínka stát. Pokud je možné označit občany hájící svoje zákonná práva za politické ekoteroristy, pak mi dovolte, po vzoru pana zastupitele, zařadit do mého slovníku pojem politická korupce.

Jan Jirka, Přední Lhota

Vyšlo v Poděbradských novinách 5.3.2015